برق، آب اماکن مقدس اقلیت‌های دینی رایگان شد

یکشنبه 11 تير 1391 توسط: MINORITY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طبق مصوبه مجلس هزینه مصرفی و حق انشعاب برق، آب و گاز علاوه بر مساجد و حسینیه‌ها برای امکان دینی اقلیت‌های دینی نیز رایگان شد.

به گزارش فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی صبح امروز پارلمان با نظر کمیسیون تلفیق بودجه مجلس برای افزودن عبارتی به ماده الحاقی 28 موافقت کردند.
 
بهارستان‌نشینان در ماده الحاقی 28 لایحه بوده مصوب کرده بودند که هزینه‌های مصرفی و حق انشعاب برق، آب و گاز برای مساجد، حسینیه‌ها و دارالقرآن‌ها رایگان است.
 
پس از تصویب این ماده الحاقی گئورگ وارطان نماینده ارامنه شمال در تذکری خطاب به هیئت رئیسه گفته بود که اماکن دینی اقلیت‌های دینی نیز باید شامل این ماده الحاقی شوند که علی لاریجانی نیز این موضوع را به کمیسیون تلفیق سپرده بود تا این عبارت را بعد از عبارت دارالقرآن‌ها در ماده الحاقی 28 اضافه کند.
 
در نهایت کمیسیون تلفیق ماده الحاقی 28 را به شرح ذیل اصلاح کرد که نمایندگان مجلس نیز با آن موافقت کردند که براین اساس ‌هزینه مصرفی و حق انشعاب برق، آب و گاز برای مساجد، حسینیه‌ها، دارالقرآن‌ها و اماکن دینی اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی رایگان است.
 
لینک منبع: http://www.rajanews.com/detail.asp?id=126583

مشاهده نظرات - 0 |

بهار عربی و دل های مضطرب اقلیت های دینی

یکشنبه 11 تير 1391 توسط: MINORITY


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"تجربه عراق نیز برای اقلیت ها عبرت آموز بود.تا پیش از صدام تعداد مسیحیان عراق یک میلیون و 350 هزار نفر بود که پس از اشغال این کشور، مسیحیان و مراکز متعلق به آنها به طور گسترده مورد هجوم گروه های القاعده قرار گرفتند به گونه ای که امروز جمعیت مسیحیان عراق پس از مهاجرت های گسترده به سختی به 450 هزار تن می رسد."

عصرایران ؛ علی قادری - یکی از ویژگی انقلاب های عربی، پراگماتیک بودن مطالبات مردمی است که به خیابان ها آمده اند. صرفنظر از سرنوشت این انقلاب ها، بررسی شعارهای انقلابی نشان می دهد که این انقلاب ها به دنبال تغییر رفتار نظام های حاکم و ایجاد تحول در رابطه حاکمیت-مردم هستند.

انقلاب بحرین بارزترین مثال در این زمینه است. با وجود اینکه اسلامگرایان بحرینی ستون اساسی انقلاب را تشکیل داده و محوریت اعتراضات را بر عهده گرفته اند اما جنس شعارهایی که در این انقلاب داده می شود بیش از آنکه ایدئولوژیک باشد پراگماتیک است. به این معنا که مردم به دنبال دستیابی به نتایج عینی و ملموس هستند. تغییر ساختار قدرت و رفع تبعیض های حاکمیت نسبت به مردم مطالباتی هستند که مردم بحرین به دنبال تحقق آنها هستند.

در مصر، تونس، سوریه، لیبی و یمن نیز این انقلاب ها چنین خاصیتی داشته اند. فقدان یک گفتمان ایدئولوژیک باعث شده است که پس از تولد انقلاب، اسلامگرایان صرفنظر از گرایشات شان از فرصت به دست آمده حداکثر استفاده را برده و با وجود حضور جریان ها و نیروهای لیبرال در صفوف انقلاب، محوریت تحولات را بر عهده بگیرند. البته این اتفاق کاملا قابل پیش بینی بود. اسلامگرایان در کشورهای عربی همواره اصلی ترین گروه مخالف نظام های حاکم را تشکیل داده و ایدئولوژی خود را به عنوان گفتمان بدیل نظام های سکولار مطرح کرده اند.

برای دیدن ادامه مطلب بر روی لینک زیر کلیک کنید.

http://www.asriran.com/fa/news/220985/%D8%A8%D9%87%D8%A7%D8%B1-%D8%B9%D8%B1%D8%A8%DB%8C-%D9%88-%D8%AF%D9%84-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B6%D8%B7%D8%B1%D8%A8-%D8%A7%D9%82%D9%84%DB%8C%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%DB%8C%D9%86%DB%8C

مشاهده نظرات - 0 |

اسقف كلیسای ارتدوكس روس: اقلیت های مذهبی در ایران از آزادی كامل برخوردارند

یکشنبه 11 تير 1391 توسط: MINORITY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مسكو - اسقف 'فئوفیلالت' اسقف مناطق 'پیتی گورسك' و اوستیای شمالی روسیه با اشاره به وجود آزادی های مذهبی و فرهنگی گسترده در ایران برای اقلیت ها گفت: آزادیهای مذهبی در ایران بیشتر از بسیاری از كشورهای دیگر جهان است.

اسقف 'فئوفیلالت' روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا خاطر نشان كرد: پیروان مذاهب مختلف و اقلیت های مذهبی در ایران از آزادی كامل برای عبادت و انجام مراسم های مذهبی برخوردارند.

وی افزود: در ایران اقلیت های مذهبی مسیحی، یهودی و زرتشتی عبادتگاه های خود را دارند كه از امنیت كامل برخوردار می باشند و هیچكس متعرض آنها نمی شود.

اسقف مناطق 'پیتی گورسك' و اوستیای شمالی روسیه وجود كلیسای بزرگ و تاریخی قره كلیسا در ماكو را كه در فهرست میراث جهانی یونسكو ثبت شده است، نشانه حمایت دولت ایران از اقلیت های مذهبی و آزادی آنها در این كشور عنوان كرد.

وی افزود: در بسیاری از كشورها به ویژه در منطقه خاورمیانه چنین حمایتی دیده نمی شود و این امر مسئولیت خطیری را برای دولت جمهوری اسلامی ایران به وجود می آورد تا همچنان در این راستا گام بردارد.

اسقف كلیسای ارتدوكس روس با اشاره به برگزاری دور هشتم گفت و گوهای اسلام و مسیحیت ارتدوكس كه وی در آن مشاركت داشت، گفت: هدف اصلی از این گفت و گوها با شركای ایرانی، تعیین زمینه های مشترك برای همكاری می باشد، زیرا كه مسایل، مشكلات و چالش های مشترك ما را به یكدیگر نزدیك می كند.

برای دیدن ادامه مطلب بر روی لینک زیر کلیک کنید.

http://www.irna.ir/NewsShow.aspx?NID=80205825

مشاهده نظرات - 0 |

نشست علمي اقليت ها و تغيير دين, حقوق بشر و كرامت انسان برگزار شد

چهارشنبه 24 خرداد 1391 توسط: MINORITY

به گزارش اداره همكاري هاي علمي و بين‌الملل، نشست علمي اقليت‌ها و تغيير دين، حقوق بشر و كرامت انسان با سخنراني دكتر روبرتو سيمونا و حجج الاسلام والمسلمين منصور ميراحمدي و دكتر محمد حسين مختاري, دكتر ناصر قربان نيا در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي برگزار شد.

روبرتو سيمونا در اين نشست گفت: مسلمان به خاطر وضعيت دموكراتيك و آزادي كه در كشور سوئيس دارند مشكلي براي فعاليت و جاانداختن خود ندارند و بر همين اساس به شدت در حال رشد هستند.

وي اظهار داشت: در سال 150 تا 200 نفر مسلمان در فرانسه كاتوليك مي شوند ولي در مقابل حدود چهار هزار نفر از مسيحيت به اسلام تغيير دين مي دهند..

وي ادامه داد: البته جمعيت جوان مسيحي نيز در برخي كشورهاي اسلامي از جمله عربستان در حال افزايش است به گونه اي كه در ميان مسيحيان عربستان، يك ميليون خارجي( غير از شهروند غربي) وجود دارد.

روبرتو سيمونا خاطرنشان كرد: جهاني شدن باعث شده است كه مردم تعلق مردم به فرهنگ اوليه خود كمرنگ شود و آنها به خود اجازه مي دهند تا در مورد اديان، مذاهب و فرهنگ هاي مختلف نيز تحقيق كنند.

عضو كارگروه اسلام مجمع اسقفان سوئس تصريح كرد: امروز تغيير دين به شدت در حال افزايش است و اين پديده كشورهاي مختلف را نيز درنورديده است.

مدير گروه فقه سياسي پژوهشكده علوم وانديشه سياسي نيز در اين نشست گفت: مهمترين عامل تمايز برداشت اسلام از ديگر برداشت‌ها تأكيد براصل بنيادين كرامت انساني درفرايند توجيه، تحليل وتبيين حدود آزادي است.

حجت الاسلام والمسلمين دكتر منصور ميراحمدي افزود: از نظر اسلام برخورداري انسان از آزادي به دليل برخورداري از كرامت انساني است، كه براساس آن، قرآن كريم تمامي انسان‌ها را واجد اين ويژگي مي‌داند.

دانشيار گروه علوم سياسي دانشگاه شهيد بهشتي گفت: حقوق بشر  به مثابه يك امر واقعي در عرصه‌هاي مختلفي مورد بررسي قرار گرفته، كه يكي از مهمترين آنها، حق آزادي است.

وي افزود: آزادي به مثابه يكي از مصاديق مهم حقوق بشر از چنان اهميتي برخوردار گرديده كه به عنوان يك امر واقعي ذهنيت و زندگي انسان امروزين را تحت تأثير خود قرار داده است.

وي يادآورشد: به ديگر سخن، آزادي به مثابه حقوق بشر در جوامع بشري تنها يك امر اتفاقي و به عنوان يك حادثه در نظر گرفته نمي‌شود، بلكه امر واقعي و به عنوان يك واقعيت  دانسته مي‌شود،  بنابر اين، آزادي در چارچوب حقوق بشر، غير قابل اغماض دانسته شده، مطالعات سياسي و حقوقي متعدد و با اهميتي را به خود اختصاص داده است .

ميراحمدي يادآورشد: نوشتار مختصر حاضر، با توجه به چنين جايگاهي، آزادي به مثابه يكي از مصاديق مهم حقوق بشر را از ديدگاه اسلام مورد بررسي قرار مي‌دهد .

دكتر قربانيان، حجت الاسلام دكتر مظفري، دكتر محمدرضايي، خانم دكتر خزائي از حاضران در اين نشست بودند.

 

منبع خبر

http://www.isca.ac.ir

مشاهده نظرات - 0 |

نشست حقوق اقلیتهای دینی در فقه اسلامی

دوشنبه 1 خرداد 1391 توسط: MINORITY

نشست حقوق اقلیتهای دینی در فقه اسلامی برگزار شد.

نشست علمي " حقوق اقليت هاي ديني در فقه اسلامي " با حضور حجت الاسلام اراكي، مدرس حوزه و عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل‌بيت(ع)، در موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) برگزار و حقوق اقليت هاي مذهبي درحكومت اسلامي تبيين شد.

ایشان در این سخنرانی تصريح كرد: اصلی‌ترين و عامترين ضابطه برای اقليت‌های مذهبی اصل «برابری در حقوق با مسلمين» است و هرچه از اين قاعده خارج بشود نيازمند دليل مستقل است.

برای دیدن ادامه مطلب کلیک کنید.
 

 

مشاهده نظرات - 0 |